Водещите борсови индекси Wall Street се понижават в последната търговска сесия за годината, след като оптимизмът от предходния ден не успя да се задържи, а пазарите се подготвят да изпратят най-лошата си година от 2008 г. насам.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 0,72% от стойността си, или 238,81 пункта, падайки до 32 981,99 пункта.
Широкият измерител S&P 500 намалява с 0,85%, или 32,63 пункта, до 3816,66 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се понижава с 1,12%, или 117,47 пункта, до 10 360,62 пункта.
И трите индекса са напът да запишат най-лошата си година от 2008 г. насам. Индексът Dow отписва над 8% от стойността си за годината, S&P 500 - близо 20%, а Nasdaq - цели 33 на сто, след като инвеститорите започнаха да избягват акции на растежа, предава CNBC.
Причина за пониженията в последните сесии са нарастващите рецесионни опасения, след като централните банкери изпратиха ясен сигнал към пазарите, че смятат да продължат с лихвените повишения и догодина. Погледите са насочени най-вече към Федералния резерв на САЩ поради страхове, че в опита си да озапти инфлацията, регулаторът може "да се престарае" и да избута щатската икономика към пропастта на рецесията, а заедно със себе си да повлече и световната икономика.
Освен това трейдърите следят и за допълнителна реакция от страна на Русия в отговор на наложените ѝ от Запада санкции. Очаква се в началото на следващата година да влезе в сила забраната за износ на петролните продукти на Москва.
Европейският сорт петрол Брент поскъпва с 1,37% до 84,6 долара за барел, а американският сорт West Texas Intermediate (WTI) – с 1,2% до 79,34 долара за барел.
Цената на златото намалява леко до 1824,8 долара за тройунция.
Доходността по 10-годишните щатски облигации достигна ниво от 3,898%.
*Към 17:03 ч. българско време


Прецедент: Цял континент разреши шофиране след употреба на марихуна
Чудо: Момиче падна от 12-ия етаж и оцеля (ВИДЕО)
Магнитна буря ще удари Земята в петък
Награждават призьорите от Националния литературен конкурс „Този безкраен свят“ във Варна
Над 250 участници се включиха в Националния форум на социалните услуги край Варна
Фешараки: И двете страни лъжат за петролните потоци
Хюет и Евънс: Важни военни запаси се изчерпват от войната в Иран
LinkedIn: Наемането на AI специалисти изпреварва общия пазар на труда с 30%, част 2
LinkedIn: Наемането на AI специалисти изпреварва общия пазар на труда с 30%, част 1
Дигитални двойници и споделените данни раждат нови бизнес модели в София
Как кабината на ТИР се превръща в луксозен кемпер
Германци показаха суперкола с 2413 конски сили
Ferrari ще дебютира в краш-тест на Euro NCAP с най-скъпия си модел
Опит за изгонване на шефа на Honda завършил с неуспех
Шефът на BYD: До 5 години ще изпреварим Toyota по продажби
Една от най-известните индустрии на Грузия е притисната от Русия и Запада
Вижте дома от конопени тухли на Зак Ефрон, който тайно живее в Австралия
Синът на Андре Агаси и Щефи Граф стана неочаквана звезда на „Ролан Гарос“
Шотев: Спирането на оръжието за Украйна е димка
Бивш здравен министър: Няма да се сложи точка на източванията на Здравната каса